Płacimy nimi każdego dnia, robiąc zakupy lub tankując paliwo. Wiele osób uważa, że ich forma materialna niedługo zostanie zastąpiona formą elektroniczną. Numizmatyka wciąż jednak jest jednym z najbardziej opłacalnych hobby. Kolekcjonerzy mogą gromadzić w swoich zbiorach okazy z różnych epok i zakątków świata – takie kolekcje to skarbnica wiedzy o historii, geografii, ekonomii i technologii.

Pierwsze monety powstały w Polsce na przełomie X i XI wieku. Jakie metale wykorzystywano do wybicia wyrobów, które od lat funkcjonują jako powszechny środek płatniczy?

Złoto

Złoto jest jednym z najcenniejszych metali o stosunkowo dużej odporności na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Czysty kruszec ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk. Wykorzystuje się go do bicia monet oraz w produkcji zdobień jubilerskich. Złote monety to nierzadko przepiękne kolekcjonerskie wyroby, które znaleźć można m. in. na stronie internetowej https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety. Wielu hobbystów chciałoby mieć w swojej kolekcji monety, na których wybito oryginalny symbol Nowej Zelandii lub podobizny bohaterów legendy Maorysów.

Miedź

Do wyrobu obiegowych złotówek lub dolarów często dodawano miedź, dzięki czemu koszty produkcji były o wiele niższe, a szlachetny metal stawał się twardszy. W czasach starożytnych używano natomiast elektrum. Ze względu na swój jasny kolor naturalny stop określany był często „białym złotem”. Błyszczące wyroby od zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców wielu krajów. Chcąc urozmaicić złotą barwę, kruszec łączono nie tylko z miedzią, ale i innymi metalami, np. aluminium, niklem lub palladem, przez co emitowane monety miały niekiedy szary, zielony lub fioletowy kolor.

Oprócz ingerencji w skład numizmatu, możliwa jest także jego zewnętrzna obróbka. Wiele monet na całym świecie charakteryzuje się niepowtarzalnym wyglądem i wyjątkowymi zdobieniami. Kolekcjonerzy są gotowi zapłacić duże pieniądze za najbardziej unikatowe okazy. Pozornie złote lub srebrne monety nie są tak oczywistymi tworami. Każdy kruszec wzbogacany jest odpowiednim stopem. Wszystko po to, by nadać mu niezwykłej wartości, nie tylko tej wyrażonej w konkretnej walucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj