Mimo że człowiek predysponowany jest do pracy w dzień, to jednak całkiem spora grupa osób musi wykonywać swoje obowiązki po zmroku. Wtedy zaś konieczne jest odpowiednie oświetlenie otoczenia. W przypadku różnego rodzaju służb nocne działania związane są z patrolowaniem. Jaka latarka sprawdzi się najlepiej w takiej sytuacji?

Profesjonalne latarki taktyczne – dla kogo są przeznaczone?

Jeszcze nie tak dawno wysokiej klasy latarki dostępne były tylko na dość zamkniętym rynku i przeznaczone dla wojska czy policji. Dziś sytuacja w tym zakresie diametralnie się zmieniła. Wyspecjalizowane produkty są dostępne w wielu sklepach czy internecie, a parametry oferowanych modeli często są dużo lepsze, niż tych będących na „etatowym” wyposażeniu służb. Dlatego też wiele osób decyduje się na taki zakup na własną rękę. Podobnie też same firmy zajmujące się profesjonalną ochroną coraz częściej dbają, by ich pracownicy posiadali naprawdę dobry sprzęt. Ten z kolei naprawdę sprawdza się w praktyce, czego dowodem są dziesiątki naprawdę zadowolonych użytkowników. A kto konkretnie powinien pomyśleć o dobrej latarce patrolowej?

  • Funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej i innych służb.
  • Ochroniarze wykonujący działania patrolowe.
  • Leśnicy oraz myśliwi.

Co jasne, latarki taktyczne mogą się też przydać wielu innym osobom. Będą one idealnym gadżetem dla miłośników dłuższych wycieczek czy wczasów na łonie natury, właścicieli gospodarstw czy też harcerzy.

Jakie powinno być zasilanie dobrej latarki patrolowej?

Skoro już wiemy, dla kogo przede wszystkim przeznaczone są latarki patrolowe LED, to z pewnością warto przejść do tematu ich charakterystyki. W końcu przecież od urządzeń tego typu oczekujemy konkretnych możliwości. W każdym przypadku pierwszym i najważniejszym problemem jest źródło zasilania. Obecnie na rynku dostępne są w zasadzie dwa typy produktów:

  • Latarka akumulatorowa – z możliwością ładowania poprzez port micro-USB.
  • Latarka bateryjna – w której przypadku zużyte elementy zasilające należy wymienić na nowe.

Dodatkowo istnieją też modele umożliwiające stosowanie obu rozwiązań. W praktyce codziennej służby patrolowej idealnym rozwiązaniem wydaje się jednak to pierwsze. Akumulatorki posiadają większą pojemność, a ich ładowanie jest łatwe i szybkie – choć wymaga dostępu do źródła energii elektrycznej.

Latarka taktyczna 1000 lumenów – czy wystarczy?

Drugim najważniejszym parametrem każdej latarki jest jej moc świecenia. Opisywana jest ona w lumenach, które określają jasność światła. Niestety jednak stwierdzenie, jak silne powinno być idealne urządzenie na patrol, nie jest takie proste. W tej kwestii spore znaczenie ma faktyczne zastosowanie danej latarki. Do zwykłego oświetlania drogi i niezbyt odległych przedmiotów w zupełności wystarczyć powinna latarka oferująca 800-1500 lumenów. Jeśli jednak potrzebujemy urządzenia, które pozwoli nam na działanie jako szperacz, to parametry takie będą zdecydowanie zbyt niskie. Dodatkowo też w takich sytuacjach warto zwracać uwagę na zasięg światła – gdyż niektóre najmocniejsze latarki emitują stosunkowo rozproszony snop światła, z kolei inne, słabsze potrafią sięgać bardzo daleko dzięki wysokiemu skupieniu.

Stroboskop, SOS i funkcja powerbank – czyli jakie funkcje powinna mieć dobra latarka patrolowa?

Na użyteczność latarek patrolowych spory wpływ mają także ich dodatkowe funkcje. Dlatego też warto wiedzieć, które z nich są najważniejsze:

  • Kilka trybów pracy – pozwalających na sterowanie siłą światła i dostosowanie jej do potrzeb.
  • Informacja o stanie baterii – pozwalająca na szybkie określenie, czy potrzebne jest doładowanie danego urządzenia.
  • Stroboskop – czyli możliwość emitowania mocnych błysków światła, służących do informowania o własnym położeniu i samoobrony
  • SOS – to funkcja pozwalająca na automatyczne wysyłanie sygnałem świetlnym informacji o zagrożeniu.
  • Zabezpieczenie przed przegrzaniem – daje gwarancję, że latarka nie zagrzeje się w trakcie wykonywanego patrolu.
  • Wybijak do szyb – umieszczony z przodu latarki metalowy pierścień, który pozwala na bezproblemowe rozbicie tafli szklanej.
  • Powerbank – czyli możliwość przekazywania energii innym urządzeniom poprzez gniazdo mini-USB.

Latarki policyjne – jak powinny być zabezpieczone?

Na koniec warto też podkreślić, że latarka policyjna z reguły jest wykorzystywana w terenie. Oznacza to, że powinna być ona odpowiednio zabezpieczona przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Największym wrogiem ręcznych źródeł światła jest oczywiście woda, dlatego też optymalnym rozwiązaniem jest produkt o klasie szczelności IP68. Drugą częstą przyczyną problemów są wstrząsy i uderzenia. Dlatego też koniecznie trzeba szukać modeli, które wytrzymają upadki z wysokości minimum 1 metra.

Dobra latarka policyjna to z całą pewnością idealne rozwiązanie dla wielu osób. Spory wpływ na ich realną użyteczność ma jednak odpowiednie dopasowanie parametrów do faktycznie realizowanych zadań. Dlatego też zawsze przed zakupem warto dobrze przemyśleć różne możliwości!

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: realstock1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj