Każdy z nas marzy o przeżyciu wspaniałej przygody, która zostanie w pamięci na długie lata. Jest to jeden z powodów, dla którego Polacy coraz częściej wybierają jako cel swoich podróży, nieco bardziej oddalone regiony świata. Aby doświadczyć kultury orientalnej, nie trzeba jednak wybierać się do miejsc oddalonych od Polski o kilkanaście godzin drogi samolotem.

Państwo wielu kultur i kontynentów

Jednym z krajów, który w ostatnim czasie coraz mocniej zyskuje w oczach polskich turystów, jest Gruzja. Państwo to położone jest na styku dwóch kontynentów- Europy i Azji. Fakt ten nadaje nieprzeciętnego charakteru, ponieważ zarówno w kulturze gruzińskiej jak i licznych zabytkach dopatrywać się można wpływów europejskich i Bliskiego Wschodu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Gruzini to bardzo otwarty, gościnny i pomocny naród. Nieodłącznym elementem kultury gruzińskiej są potrawy takie jak chaczapuri czy chinkali, które zadowolą nawet najbardziej wybredne podniebienia gości i dostarczą niesamowitych doznań kulinarnych. Gruzini słyną także z produkcji jednego z najlepszych na świecie win. Wielbiciele mocniejszych trunków odwiedzający ten wspaniały kraj mogą spróbować narodowego alkoholu- czaczy.

Serce Gruzji- Tbilisi i okolice

Tbilisi- stolica Gruzji to miasto wielu kontrastów, w którym na każdym kroku widoczna jest wielowiekowa tradycja tego narodu. Najważniejszym elementem zwracającym uwagę podczas pobytu w stolicy jest spójne przenikanie się różnych kultur, przeplatanych nowoczesnymi budynkami, wiernie naśladującymi największe europejskie metropolie. Wycieczkę po Tbilisi należy rozpocząć od alei Rustawelego, wzdłuż której umiejscowione są Gruzińskie Muzeum Narodowe czy Opera im Zakarii Paliaszwilego. Przechodząc ulicą Barataszwili warto zwrócić uwagę na bogato zdobione kamienice z okazałymi balkonami. W centrum Tbilisi znajduje się także wzgórze św. Eliasza, na którym znajduje się sobór św. Trójcy- największa budowla sakralna Gruzji i jednocześnie siedziba patriarchy kościoła prawosławnego. W Tbilisi warto odwiedzić także Katedrę Siona, stanowiącej przykład tradycyjnej gruzińskiej świątyni, której powstanie datuje się na VI wiek. Na uwagę zasługuje fakt, że w katedrze tej przechowywany jest krzyż Świętej Nino. Podczas wizyty w Tbilisi warto także wybrać się do XII wiecznej Świątyni Metechi, położonej nad skalistym urwiskiem u podnóża rzeki Kury. W planie zwiedzania Tbilisi nie może zabraknąć choć jednej z licznych tradycyjnych łaźni siarkowych. Najokazalszą i najsłynniejszą z nich jest orientalna łaźnia Abanotubani. W okolicach Tbilisi znajduje się również wiele miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest Mccheta- najstarsze miasto Gruzji i pierwsza stolica Królestwa Gruzińskiego nieprzerwanie od III w. p.n.e. do V w. n.e. Obecnie Maccheta ma głównie znaczenie religijne. W mieście zwiedzić można monastyr Jvari z VI wieku, a także katedrę Sweti Cchoweli, która w roku 1994 została wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gruzja atrakcje turystyczne skrywa na każdym kroku.

Gruzińska Droga Wojenna i Kaukaz Wysoki

Podczas wycieczki do Gruzji obowiązkowo należy odwiedzić jeszcze jedno miejsce, do którego dostać można się Gruzińską Drogą Wojenną, stanowiącą główny szlak wiodący w poprzek Kaukazu Wysokiego. Przejazd tą trasą dostarczy niesamowitych przeżyć i widoków. Podczas przejazdu w kierunku serca Wysokiego Kaukazu, watro zatrzymać się w malowniczo położonej twierdzy Ananuri. Celem wielu wycieczek podróżujących na Kaukaz Wysoki jest Stepancminda- niewielka miejscowość leżąca u podnóża skalistych szczytów, które zapierają dech w piersiach. Stepancmida to najlepszy punkt wypadowy na szczyt góry, gdzie znajduje się największa atrakcja turystyczna Gruzji- kościół Gergeti z XIV w., który stoi na wysokości 2170 m n.p.m. Jest to najczęściej fotografowana budowla sakralna w całej Gruzji. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na Góry Kaukazu Wysokiego, w tym najwyższy gruziński szczyt Kazbek.

Kachetia- dom winnic

Nieco dalej na wschód od Tbilisi znajduje się region znany głównie z licznych upraw winogronowych, z których rodowici Gruzini przygotowują wcześniej wspomniane gruzińskie wina. To właśnie tutaj najlepiej obejrzeć tradycyjne gruzińskie winnice i wybrać się degustacje lokalnych trunków. Głównym miastem Kachetii jest Sighnagh, słynący z urokliwych krętych uliczek i licznych wież obronnych, a także pięknych punktów widokowych na Góry Kaukazu. Dwa kilometry od Sighnagh znajduje słynny Monastyr św. Jerzego w Bodbe z kompleksem klasztornym. Miejsce to jest celem licznych pielgrzymek ze względu na fakt pochówku Świętej Nemo. Kachetia to region z niezliczonymi urokliwymi miasteczkami takimi jak Tsinandali, gdzie znajduje się zabytkowa rezydencja księcia Czawczawadze czy Telawi z piękną doliną rzeki Alazaniz. Każda z tych miejscowości ma coś niepowtarzalnego do zaoferowania. Region Kachetii jest ponadto świetną bazą wypadową do pobliskiego Azerbejdżanu, który także warto odwiedzić, a biuro podróży oferuje wycieczki, które łączą oba te kraje. Szczegóły można sprawdzić na stronie https://logostour.pl/kraje/gruzja.

Wielokulturowość tego kraju i bogata historia gwarantują wspaniałe przeżycia i widoki, które na długo zostaną w naszej pamięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj