Zorganizowanie wycieczki w góry z dziećmi to nie lada wyczyn. Musimy przygotować się nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, ale również na…zmienne nastroje naszych pociech. Jak zorganizować taką wycieczkę, aby była ona atrakcyjna dla naszych maluchów? Oto kilka podpowiedzi.

Wybierz miejsce

Małe dzieci mogą mieć problem z przemierzaniem długich i stromych szlaków, co rodzice szybko odczują w postaci sprzeciwu wycieczkowiczów. Nie ma tez sensu forsować naszych pociech, które zamiast czerpać satysfakcję z wycieczki, będą tylko myślały o jak najszybszym powrocie do domu. Wybierzmy więc trasę oraz miejsce, które będzie atrakcyjne dla maluchów i sprawi, że z chęcią będą one chciały przemierzać kolejne metry. Ciekawą atrakcją dla dzieci może być na przykład wycieczka do Skalnego Miasta w Czechach, gdzie monumentalne ściany robią naprawdę ogromne wrażenie. Kolejną propozycją, która z pewnością wywoła furorę wśród najmłodszych, będzie wycieczka w Karkonosze, a konkretnie do czeskich Jańskich Łaźni, gdzie znajduje się niesamowita ścieżka prowadząca przez las aż nad koronę drzew! To miejsce to nie tylko atrakcyjna platforma widokowa w Czechach, ale również doskonała lekcja botaniki dl dzieci i dorosłych. Po drodze na trasie czekają na zwiedzających liczne atrakcje, które umilają czas i dostarczają dodatkowych wrażeń. Polecamy!

Zadbaj o wygodę i bezpieczeństwo

Bardzo ważne jest również odpowiednie przygotowanie garderoby na taki wypad z dziećmi. Należy dopasować odzież i obuwie do warunków pogodowych, lecz przygotować się również na to, że mogą się one zmienić, na przykład wraz z wysokością na szlaku. Nawet jeśli u podnóża góry panuje piękna, słoneczna pogoda, na szczycie może być zimno, zacinać ostry wiatr, a nawet wystąpić opad. Dlatego obowiązkowe będzie zabranie ze sobą kurtek typu softshell, czapki i chusty na szyję. W szczególności należy natomiast zadbać o odpowiednie obuwie dla nas oraz dla dzieci, które zapewni dobrą przyczepność do podłoża, amortyzację oraz stabilizację w kostce. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko, że nasza pociecha dozna kontuzji na skutek niefortunnie postawionego kroku lub umieszczenia podeszwy na śliskiej czy bardziej stromej powierzchni.

Przekąski i napoje

Wybierając się na wycieczkę w góry bardzo ważne jest zadbanie o prowiant. Na trasie należy zaplanować przystanki, podczas których nie tylko odpoczniemy, ale również zregenerujemy siły zjadając pożywną kanapkę czy coś słodkiego oraz wypijając kubek ciepłej herbaty. Jeśli na szlaku znajduje się schronisko, warto rozważyć jeden postój właśnie tam i posilić się ciepłym posiłkiem, na przykład zupą lub pysznymi domowymi pierogami.

Gry i zabawy

Aby utrzymać ciekawość i zaangażowanie dzieci podczas wycieczki, warto zaplanować po drodze gry i zabawy, które sprawią, że nawet trudniejsze podejścia nie będą tak uciążliwe dla maluchów. Możemy na przykład zorganizować dla dzieci quiz w rozpoznawanie roślin napotkanych po drodze lub zabawę polegająca na tym, że opowiadamy o jakimś zwierzęciu lub roślinie, a zadaniem dzieci będzie jak najszybsze zgadnięcie, co mamy na myśli. Takie zabawy to również świetna powtórka z lekcji przyrody.

Zaplanowanie wycieczki w góry dla dzieci z uwzględnieniem powyższych wskazówek to sprawdzona recepta na powodzenie oraz dostarczenie maluchom mnóstwa atrakcji w ciekawych okolicznościach przyrody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj