Obrączka to symbol miłości i jednocześnie biżuteria, która towarzyszyć nam będzie przez resztę życia. Pary młode starają się podejść do tego zakupu z należytą uwagą i dobrać optymalne rozwiązania.
Materiały, z których wykonuje się obrączki ślubne
Z takim procesem decyzyjnym może wiązać się kilka zawahań. Pierwsze, najczęstsze, dotyczy tego, jaki materiał wybrać. Na rynku można spotkać się m.in, z wariantami ze złota, platyny i tytanu.
- Obrączki złote
Trudno znaleźć inny metal, który tak kojarzy się z luksusem, przepychem i bogactwem. Złoto w postaci biżuterii zawsze prezentuje się elegancko i z klasą. Ogromną jego zaletą jest wszechstronność oraz trwałość. Chociaż ten metal przeważnie spotykamy w wersji żółtej, w rzeczywistości występuje też w innych wariantach – białym i czerwonym. Stąd u niektórych jubilerów znajdziemy obrączki, będące np. połączeniem dwóch wersji kolorystycznych tego metalu.
- Platyna
Za takie obrączki zapłacimy najwięcej, więc nie każdy może pozwolić sobie na taki zakup. Dodatkowo jest to też metal dość ciężki, co podwyższa koszty. Wyższa cena wynika też z faktu, że kruszec charakteryzuje się dość rzadkim występowaniem.
- Tytan
To zdecydowanie faworyt, jeśli chodzi o kryterium wytrzymałości. Nosząc takie obrączki, nie musimy martwić się o różnorodne zadrapania, uszkodzenia i zarysowania. Dla wielu osób będzie ważne też to, że obrączki z tytanu są znacznie tańsze od obrączek złotych.
Próba złota – jak ją odczytywać?
Złote obrączki ślubne są wybierane bardzo często. Wiele przyszłych par młodych wychodzi z założenia, że jest to zakup na całe życie, więc nie warto na nim oszczędzać. Ten kruszec prezentuje się cudownie na dłoni i nie zmienia się to od wieków. Kupując obrączki ze złota, warto zwrócić uwagę na próbę.
Złoto w swojej czystej postaci jest metalem dość miękkim. Bez domieszek taka obrączka byłaby więc bardzo odporna na uszkodzenia, a przecież nie tego oczekujemy od tego typu pamiątki. Za próbę uznaje się ilość czystego złota w danym wyrobie jubilerskim. Jeśli więc mamy do czynienia z obrączkami o próbie 585 oznacza to, że 585 części z 1000 to czyste złoto. Reszta natomiast to mieszanina innych metali. Przeważnie występują w niej pallad, miedź, nikiel. Za najwyższą próbę słota uznaje się 750. Takie rozwiązania są tak samo trwałe, jak próba 585. Przy zakupach należy jednak zwrócić szczególną uwagę na producenta, bo niewłaściwy proces produkcyjny może nieco osłabić twardość biżuterii.
W sklepach jubilerskich znaleźć można wyroby różnej próby. Często natkniemy się np. na próbę 333 lub 375. Takie obrączki są twardsze niż wyroby próby 585, ale jest to niewielka różnica. Ze względu na niższą zawartość czystego złota, są to rozwiązania tańsze. Niestety po pewnym czasie na skutek procesu oksydacji mogą zacząć ciemnieć. Jest on odwracalny – żeby przywrócić obrączce dawny wygląd, wystarczy udać się do jubilera. Inwestując w takie rozwiązania, musimy nastawić się na to, że takie wizyty nie będą rzadkością. Nie jest to jednak ani drogi, ani czasochłonny zabieg, toteż takie obrączki cieszą się ogromną popularnością.
Popularne modele obrączek ślubnych
Jeśli chodzi o modele, to aktualnie na rynku spotkać się można z kilkoma podstawowymi wariantami. Jednym z lubianych opcji są obrączki grawerowane. Na ich wewnętrznej stronie można umieścić np. datę ślubu lub znaczący cytat, dzięki czemu biżuteria staje się bardziej spersonalizowana. Coraz częściej pary młode decydują się na obrączki mieszane. Takie modele składają się z dwóch rodzajów metali o różnych kolorach. Najczęściej łączy się złoto białe z żółtym.
Osoby, które preferują nieco bardziej zdobione warianty, mogą polubić obrączki zdobione kamieniami. Najczęściej są to zestawy, w których mniejsza obrączka posiada jeden lub kilka kamieni. Dzięki takim dodatkom biżuteria pięknie mieni się na palcu i zdobi dłoń. Fanom rozwiązań funkcjonalnych przypadną do gustu obrączki soczewkowe. Są zdecydowanie wygodniejsze niż płaskie modele. Soczewkowość polega na tym, że zewnętrzna część obrączki jest minimalnie zaokrąglona. Na każdym wariancie można czasem spotkać się również z finezyjnymi żłobieniami, dzięki którym biżuteria jest jeszcze bardziej stylowa.
Zapraszamy zatem do jubilera – firmy Trójca Gold.