Karnawał to szczególny czas, który niewątpliwie każdemu kojarzy się z kolorowymi maskami, balami, tańcami oraz barwnymi strojami. Rozpoczyna się 6 stycznia i kończy w Środę Popielcową – wtedy zaczyna się post. Bardzo wiele osób, zarówno w Polsce jak i za granicą, hucznie świętuje ten okres. Imprezy tematyczne organizowane są zazwyczaj w szkołach, a także domach i lokalach, gdzie nie tylko dzieci mogą się świetnie bawić, lecz także dorośli. Aby uczestniczyć w udanej zabawie karnawałowej, nie trzeba urządzać szykowanych parad niczym w Rio de Janeiro – wystarczy jedynie użyć wyobraźni. W jaki sposób Polacy spędzają karnawał?
Bale karnawałowe – skąd pochodzi tradycja?
Imprezy tematyczne i różnego rodzaju zabawy z okazji karnawału są organizowane zimową porą. Okres swawoli i hulanek trwa około 2 miesięcy i jest powodem dla którego większość firm przygotowuje integracyjne spotkania, znajomi planują wypady do klubów lub szykują prywatki w domach.
Karnawał był dawniej nazywany w naszym kraju „zapustami” lub „mięsopustem”, co oznaczało pożegnanie się ze spożywaniem mięsa. Na skutek tego organizowano huczne przyjęcia w towarzystwie syto zastawionego stołu, a także przy radosnej oprawie muzycznej. Nazwa „karnawał” wywodzi się od włoskiego słowa „carnevale” zaś po łacinie „carnem levāre” oznacza „mięso usuwać”.
Inne pochodzenie słowa wskazującego na okres pomiędzy świętem Trzech Króli a Środą Popielcową to „carrus navalis” – wóz używany w starożytnym Rzymie. Wyglądem przypominał okręt i był wykorzystywany w procesji na cześć boga wina – Dionizosa oraz bogini Izydy. Świętowanie karnawału jest ściśle związane z kultem płodności i agrarny, co wyrażane było przez podskoki i tańce. W dawnych czasach wierzono, że wysokie skoki będą wyznacznikami obfitych plonów.
Jednak prekursorem organizowania parad i zabaw z okazji karnawału są Włochy, gdzie uroczystości miały miejsce już w drugiej połowie X wieku. Ówczesna zabawa miała między innymi na celu zatarcie sporów społecznych oraz konfliktów religijnych, a maski i kostiumy zapewniały uczestnikom anonimowość. Obecnie największe imprezy karnawałowe odbywają się w Wenecji, Nowym Orleanie oraz w Rio de Janeiro.
Jak wygląda karnawał w Polsce?
Karnawał w Polsce jest świętowany naprawdę hucznie. Nasi rodacy tańczą, piją, jedzą oraz bawią się na całego w klubach, domach, hotelach, na salach bankietowych lub remizach. Krótko mówiąc – wszędzie tam, gdzie znajdzie się miejsce. Jednak najpopularniejsza bale to te, które wymagają odziania się w tematyczne stroje i specjalne maski. Lokale i restauracje w tym okresie stawiają na oryginalne dekoracje, aby wnętrza jeszcze bardziej podkreślały ten wyjątkowy nastrój. W różnych częściach Polski np. na Kaszubach utrzymuje się jeszcze dawne zwyczaje zapustów. Wiele osób postanawia w tym okresie wyjechać w góry, gdzie biorą udział w biesiadach i kuligach. Dla niektórych karnawał to odpowiedni moment na spotkanie się z rodziną, przyjaciółmi etc. W związku z tym ludzie organizują również imprezy tematyczne w domach lub wybierają się do klubów, gdzie atrakcjom nie ma końca.
Popularne zabawy karnawałowe
Wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby spędzić udany wieczór z najbliższymi. Z racji tego, że karnawał to okres urządzania hucznych zabaw, osoby decydujące się radosne świętowane są niemalże zobowiązane do brania udziału w różnego rodzaju konkursach, zawodach lub innych rozgrywkach.
Karaoke i tańce do białego rana
Na czas zabawy tematycznej bez żadnych przeszkód można wcielić się w role sławnych muzyków i dać niezapomniane show przed znajomymi. Karnawał to czas szaleństw, w związku z tym każde chwyty są dozwolone. Nie ważne, czy uczestnicy posiadają talent muzyczny, czy nie – wspólne śpiewanie z pewnością będzie fantastycznym doświadczeniem.
Impreza tematyczna z przyjaciółmi
Na spotkanie towarzyskie ze znajomymi z okazji karnawału warto odpowiednio się przygotować. Można stworzyć dla nich specjalne maski lub poprosić, aby ubrali się w stroje adekwatne do stylu, do którego nawiązywać będzie impreza np. lata 80. Aby nie było nudno, można zainicjować wzięcie udziału w wymyślonych konkurencjach lub grach np. zawody w rzucaniu piłeczką ping-pongową do plastikowych kubeczków z wodą, kalambury, bieg z jajkiem w łyżce lub konkurs taneczny.
Bal przebierańców
Wiele lokali, restauracji, sal bankietowych organizują w czasie karnawału przyjęcia, które obejmują obiadokolację połączoną z tańcami, konkursami i różnymi zabawami. Aby nie odstawać od pozostałych uczestników imprezy, należy wybrać odpowiednie przebranie. Stroje karnawałowe cechują się tym, że mogą diametralnie odmienić wygląd człowieka, a maska sprawi, że osoba wybierająca się na imprezę tematyczną może czuć się całkowicie anonimowo.
Ludzie bardzo często wybierają kompletne przebranie, dzięki któremu mogą wcielić się w rolę ulubionych bohaterów, piosenkarzy lub postaci z bajek tj. Reksio, Królewna Śnieżka, Harry Potter i wiele innych.
Dlaczego warto się przebrać na zabawę karnawałową?
Nie ulega wątpliwości, że impreza karnawałowa nie może obejść się bez odpowiedniego przebrania. Stroje karnawałowe pozwalają na wcielenie się w cokolwiek i kogokolwiek się chce. Przebrać mogą się zarówno dzieci, jak i dorośli w każdym wieku. Kolorowe kostiumy urozmaicają zabawę oraz pozwalają zapomnieć uczestnikom o szarej, nudnej rzeczywistości. Jednak mało kto wie, skąd tak naprawdę wywodzi się ten zwyczaj.
Przebrania karnawałowe przedstawiające starożytnych Rzymian i Greków nie są tak naprawdę przypadkowe, ponieważ to właśnie oni zapoczątkowali modę na używanie strojów i organizowanie imprez tematycznych. W starożytności bardzo często wyprawiane były różnego rodzaju przyjęcia, na które przychodzili odświętnie ubrani goście. W Polsce ten zwyczaj rozwinął się również na szlacheckich dworach.
Podsumowanie
Karnawał to czas imprez i szaleństw, w związku z tym zabawy z tej okazji organizowane są na całym świecie. Pomiędzy świętem Trzech Króli, które wypada 6 stycznia, a Środą Popielcową można hucznie i radośnie się bawić. Mimo tego, że najpiękniejsze parady urządzane są w Wenecji i Rio de Janeiro, prawdą jest, że Polacy też potrafią przygotować fenomenalne imprezy karnawałowe.