Gdy pojawia się menopauza, to cierpi na tym nie tylko nasze samopoczucie i psychika, ale przede wszystkim nasz organizm. Zachodzące w nim zmiany są ważne, ale jednocześnie niekoniecznie przyjemne. Proces starzenia przyspiesza, a skóra traci swoją jędrność. Bez dwóch zdań należy w tym okresie zwrócić szczególną uwagę na stan naszej cery oraz dołożyć wszelkich starań, aby takie symptomy jak uderzenia gorąca czy bezsenność nie dodały naszemu wyglądowi kilku zbędnych lat.
Jakie są często występujące objawy menopauzy?
Gdy uderzenia gorąca są zbyt uporczywe – kobieta może zdecydować się na pomoc farmakologiczną. Niestety, ale niektóre objawy charakterystyczne dla klimakterium bywają bardzo trudne w tolerowaniu, dlatego konieczna może być wizyta u lekarza i wykonanie dodatkowych badań. Przyjmowanie leków pomaga w łagodzeniu niektórych symptomów menopauzy.
Jakie oznaki trwającego przekwitania zauważalne są w tym okresie? Są to przede wszystkim problemy z zasypianiem, nieustępujące, przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, zimne poty oraz nieregularnie pojawiające się krwawienia. Naturalne są także wahania nastroju, które mogą być zarówno skutkiem wyżej wspomnianych objawów, ale także bezpośrednim wynikiem zaburzeń gospodarki hormonalnej.
Dobrze jest pozostawać pod stałą opieką lekarza, a na pewno należy niezwłocznie go odwiedzić, jeżeli klimakterium pojawi się zbyt wcześnie – to jedna z oznak, że nasz organizm zmaga się z jakąś chorobą. Przeprowadzenie badań jest w takiej sytuacji konieczne i pomaga ustalić przyczynę obecnych symptomów.
Klimakterium a stan cery
Jako że menopauza bywa trudnym okresem w życiu kobiety – jest to również ten moment, kiedy procesy starzenia przyspieszają, co widoczne jest przede wszystkim podczas obserwacji stanu naszych włosów, paznokci oraz skóry. Dlatego też trzeba pamiętać, aby codzienna rutyna pielęgnacyjna była odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb.
Uderzenia gorąca powodują częste rozszerzanie naczyń krwionośnych. Nie jest to zjawisko, które pozytywnie wpłynie na wygląd naszej cery. Pamiętajmy więc, aby dokładnie – a przede wszystkim regularnie – oczyszczać skórę i zapewniać jej poprawny poziom nawilżenia. Brak jędrności to częsta przypadłość, na którą skarżą się kobiety w czasie klimakterium.
Jakie kosmetyki stosować przy menopauzie?
Najczęściej wybierane kosmetyki to te, które działają przeciwzmarszczkowo. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ w ich składzie znajduje się wiele składników aktywnych, dzięki którym uzyskamy zadowalający efekt. Poranna, jak i wieczorna rutyna musi być rozbudowana, a systematyczne stosowanie produktów powinno wejść nam w nawyk.
Wybrane kosmetyki powinny więc działać nie tylko przeciwzmarszczkowo, regenerująco czy odżywiająco, ale także nawilżająco. Dzień warto rozpocząć od dokładnego umycia twarzy, wyrównania pH skóry i aplikacji kremu nawilżającego z SPF oraz produktu pod oczy. Wieczorem stawiamy na poprawny demakijaż, tonizację i mocne, dogłębne zregenerowanie cery. W tym celu przydadzą nam się takie kosmetyki jak sera czy maski.