Herbata w Polsce jest niezwykle popularnym napojem. Jest to napar, który przyrządzany jest z liści i pąków rośliny Camellia sinensis lub podobnej odmiany. Wyróżniamy herbatę zieloną, czarną, czerwoną, turkusową, żółtą, a także białą. Każda z nich delikatnie różni się czymś od pozostałych. Co ciekawe roślina wywodzi się z Azji Południowej, a dokładnie z Chin. Państwo to, wraz z Indiami, Sri Lanką i Japonią jest także największym producentem tego specyfiku.

Różnice pomiędzy herbatą zieloną i herbatą czarną.

Herbata zielona właściwie produkowana jest z tej samej rośliny co czarna herbata, jednakże nie jest poddawana procesowi fermentacji. W konsekwencji powoduje to zachowanie większości zdrowych właściwości. Nie wszyscy jednak są fanami tej odmiany ze względu na nietypową, jasnozieloną barwę, a także dość cierpki smak. Jeśli chodzi natomiast o czarną herbatę, od razu po zerwaniu poddawana jest wielu procesom, m.in więdnięcia, kruszenia, utleniania. Co ciekawe jej smak i aromat różni się, w zależności od wysokości położenia danego regionu, na którym rośnie.

Herbata zielona czy czarna, którą wybrać?

Herbata czarna na dzień dzisiejszy jest zdecydowanie bardziej popularna. Mówi się, że w skuteczny sposób radzi sobie stresem. Parzona 2-3 minuty działa pobudzająco, natomiast dłużej- kojąco. Dodatkowo spowalnia rozwój próchnicy zębów. Wpływa także korzystnie na układ krwionośny i wykazuje działanie antyoksydacyjne, choć w mniejszym stopniu niż w przypadku zielonej odmiany. Ma właściwości odkażające, dlatego warto ją pić podczas zatrucia pokarmowego. Zawarte w niej katechiny obniżają poziom złego cholesterolu, chronią przed miażdżycą. Natomiast herbata zielona ułatwia odchudzanie i przyśpiesza przemianę materii. Zwiększa także naszą odporność i zapobiega demencji. W dużym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, a także poprawia wydajność i sprawność umysłową. Co ciekawe, poprawia wygląd naszej skóry, a także w dość dużym stopniu opóźnia procesy starzenia. Warto też wspomnieć o tym, że zapobiega zapaleniom dziąseł, a także chroni przed nagłymi skokami cukru i wspomaga układ krążenia. Najlepiej spróbować oba gatunki, a także przeanalizować właściwości zdrowotne i na tej podstawie samemu podjąć decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj